päikesepaneelide Hooldus

Hoolda õigesti ja naudi head päikeseenergia tootlust veel pikka aega.

Hoolduse liigid

Õpi ise oma paneele hooldama või kutsu spetsialistid appi, et kõik saaks garanteeritult korda.

Ennetav hooldus

Loe lähemalt, mida teha, et päikesepaneelid hoiaks oma jõudlust.

Ennetav hooldus ->

Ohutusjuhend

Olulised ohutusjuhides, mida hoolduses tähele panna.

Ohutusjuhend ->

Telli hooldus

Usalda oma paneelid spetsialistide hoolde!

Telli hooldus ->

Ennetav hooldus.

Päikesesüsteemid on suurepärane viis taastuvenergia kasutamiseks ja energiakulude vähendamiseks, kuid nagu iga süsteem, vajavad ka päikesesüsteemid hooldust. Selles artiklis käsitleme päikesesüsteemi hoolduse vajadust ja seda, mida see hõlmab.

Päikesesüsteemi hooldus on oluline, et tagada selle tõhus ja tõrgeteta toimimine. Üks kõige olulisemaid hooldusmeetmeid on päikesepaneelide regulaarne puhastamine. Tolm, lehed ja muud prahid võivad koguneda 

päikesepaneelidele, takistades nende võimet päikeseenergiat tõhusalt koguda. Selle tulemusena väheneb süsteemi tootlikkus ja energiakasutus. Seda võib teha pargi omanik ise või tellida töö väljast.

Lisaks paneelide puhastamisele tuleb hooldada ka päikesesüsteemi elektrisüsteemi. See hõlmab regulaarset juhtmestiku, pistikute ja ühenduste kontrollimist, et tagada nende turvaline ja tõhus toimimine. Oluline on ka süsteemi voolukatkestuste ja pinge kõikumiste jälgimine, et vältida kahjustusi ja tagada energia tõhus kasutamine.

Samuti on vaja jälgida hübriid päikesesüsteemi akusid. Päikesepaneelid laevad akusid päikeseenergiaga, kuid kui akud ei ole õigesti hooldatud, võivad nad kaotada oma võime energiat talletada ja tagasi anda. Seetõttu tuleb akusid regulaarselt kontrollida, et tagada nende tõhus toimimine ja pikaealisus.

Täpsema info saamiseks süsteemi seisukorrast analüüsitakse süsteemi kättesaadavaid logisid ning andmeid. 

Lisaks neile meetmetele on soovitatav hooldada ka päikesesüsteemi muud seadmete, näiteks inverteri ja laadija. Need seadmed muundavad päikesepaneelidelt kogutud energia kodutarbijatele kasutatavaks energiaks, seega on nende tõrgeteta toimimine oluline süsteemi tõhususe tagamiseks. Kontrollime pistelisel meetodil päikesepaneelide kinnitusi. Leides ühe pingutamist või reguleerimist vajava kinnituse vaadatakse üle kõik kinnitused. 

Kokkuvõttes on päikesesüsteemi hooldus oluline, et tagada selle tõhus toimimine ja pikaealisus. Hooldusmeetmed hõlmavad päikesepaneelide puhastamist, elektrisüsteemi kontrollimist, akude jälgimist ja muude seadmete hooldamist. Regulaarne hooldus tagab süsteemi tõhususe ja võimaldab teil nautida selle eeliseid aastateks.

Keskmise päikesepaneelide süsteemi hoolduseks arvestatakse koos analüüsi ajaga umbes 8 tundi. Pärast hooldust väljastatakse süsteemile hoolduspäevik ning kokkuvõte (vajadusel koos parendusettepanekutega). 

Ohutusjuhend

Päikesepaneelide ohutusjuhend:

  • Ära ühenda iseseisvalt päikesepaneele lahti. Ära proovi eemaldada ega lisada paneelide külge detaile.
  • Ära värvi paneele, selle raame ega kinnitustarvikute komponente.
  • Ära kasuta luupe ega peegleid eesmärgiga suurendada tootlikkust.
  • Ära kõnni ega seisa paneelidel, sest see võib põhjustada nii väliseid kui ka paneelisiseseid vigastusi.
  • Hoolitse selle eest, et päikesesüsteem ei saaks mehaanilisi vigastusi. Mehaaniliste vigastuste korral seadmetele garantii ei kehti.
  • Teavita paneelide vahetus läheduses töötavaid isikuid päikeseelektri süsteemist ning tutvusta nõudeid ohutuse tagamiseks.
  • Päikesepaneele peaks puhastama vastavalt vajadusele ja meeles pidama, et väiksema kaldenurgaga paigaldatud päikesepaneele võiks tihemini puhastama.

Päikesepaneelide puhastamine

Puhtad päikesepaneelid tagavad parima tootluse ja seetõttu soovitame jälgida, et päikesepaneelidel ei koguneks liigselt tolmu, tahma või puulehti. Tugevam vihmasadu on tavaliselt piisav, et hoida päikesepaneele puhtana.

  • Enne puhastamist veendu, et päikesepaneelide klaas ei ole mõranenud ega katki ning võimalusel kontrolli, kas kaablid on terved ning korralikult ühendatud. Kahjustatud klaasiga paneelide puhastamisel on elektrilöögi oht!

Vigastatud päikesepaneeli korral kontakteeru töövõtja esindajaga.

  • Puhastamiseks kasutage puhast vett. Tugeva mustuse vastu võib kasutada pehmet švammi, mikrofiiber lappi või pehmete harjastega harja. Abivahendeid võib kinnitada pikendatava käepideme külge, kuid vältige liiga tugevat survet puhastamisel.
  • Vältimaks päikesepaneeli klaasi ja teiste komponentide kiiret temperatuuri muutust, mis võib põhjustada komponentides pragude teket, on soovitatav paneele puhastada hommikul, kui paneelid on veel külmad. See on eriti soovitatav, kui paneele puhastatakse suvisel ajal.

Päevasel ajal, kui paneelid töötavad, võib nende temperatuur olla 20 kraadi soojem õhutemperatuurist ja seetõttu võib paneelide puhastamine külma veega põhjustada pragude teket.

  • Ärge kasutage survepesurit ega survet tõstvaid vooliku otsikuid, kuna survega vesi võib tungida klaasi ja raami vahele või kahjustada liimitud pindu.
  • Ärge kasutage puhastamisel erinevaid happeid, leelist ega äädikat.
  • Ärge kasutage aurupuhastajaid, teravaid esemeid ega metallist käsnasid, sest need võivad kahjustada päikesepaneeli.
  • Paneelidelt ei tohi kraapida jääd või jäätunud lund! Paneelidelt võib pehme harjaga lükata vaid kerget lund, et suurendada talvist tootlikkust.

Inverteri kasutusjuhend

Enne seadmega töötamist lülitage see alati vooluvõrgust välja:

  1. Lülitage alalisvoolu lüliti välja
  2. Lülitage kilbist välja kaitselüliti, mis ühendab seadet vahelduvvooluvõrguga (märgistatud sildiga “INVERTER AC/DC”)
  3. Kindlustage kaitselüliti uuesti sisselülitamise vastu
  4. Oodake 5 minutit, mis kulub kondensaatorite tühjaks laadimiseks – Inverterit tohivad teenindada, hooldada ja parandada vaid selleks koolitatud ja spetsialistid! – Seadmes on kondensaatorid – elektrilöögi oht säilib 5 min jooksul pärast seadme välja lülitamist!

Lisaks on oluline meeles pidada järgnevat:

  • Inverterit ei tohi käsitseda inimesed, kellel on südamestimulaator, metallimplantaadid või kuuldeaparaat, sest seadmes on elektromagnetväljad.
  • Põletuste oht! Enne hooldustöid laske seadmel jahtuda.
  • Inverter võib põhjustada välises kaitsvas maandusjuhtmes alalisvoolu.
  • Ära ühenda inverteri külge iseseisvalt ühtegi komponenti.
  • Hoolitse selle eest, et inverter ei saaks mehaanilisi vigastusi. Mehaaniliste vigastuste korral seadmele garantii ei kehti.